

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 3.05 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 160 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 3 A |
| Max Power Dissipation | 1.81 W |
| Power Dissipation | 1.81 W |
| Max Collector Current | 3 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 100 V |
| Transition Frequency | 160 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 160 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 100 V |
| Max Breakdown Voltage | 100 V |
| Gain Bandwidth Product | 160 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 170 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 250 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 7 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Max Cutoff Collector Current | 50 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 1848
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34877
Ext.Price$0.34877
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34877 | $0.34877 |
| 10 | $0.31257 | $3.12570 |
| 50 | $0.28013 | $14.00650 |
| 100 | $0.24616 | $24.61600 |
| 500 | $0.21631 | $108.15500 |
| 1000 | $0.20897 | $208.97000 |
| 3000 | $0.20188 | $605.64000 |
| 5000 | $0.19188 | $959.40000 |
